Instagram Nerede Bulunur?

Instagram (IG veya Insta olarak da bilinir), Facebook, Inc.'in sahip olduğu bir foto ve resim paylaşım sosyal ağ hizmetidir. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kodlanmıştır ve Ekim 2010'da yalnızca Apple'de piyasaya sürülmüştür.
Google Android cihazlar için versiyon, Nisan 2012'de bir buçuk yıl sonra yayınlandı, ardından Kasım 2012'de özellik sınırlı web sitesi arayüzü ve sırasıyla Nisan 2016 ve Ekim 2016'da Windows 8 ve Mobile ve XP için uygulamalar yayınlandı. Uygulama, kullanıcıların çeşitli filtrelerle düzenlenebilen ve etiketler ve konum bilgileriyle birleşik edilen hizmete görsel ve vidyo yüklemelerine olanak tanır.
Bir kullanıcının gönderileri herkese açık olarak veya önceden onaylanmış takip edenlerle paylaşılabilir. Üyeler, diğer kullanıcıların paylaştıkarına etkiletine ve konumlara göre göz atabilir ya da popüler içeriğini görebilir.
Kullananlar fotoğrafları "beğenebilir" ve içeriklerini bir akışa eklemek için diğer influencerleri izleyebilirler. Hizmet en önce yalnızca görselin kare (1: 1) en boy oranında gösterilmesine izin verilmesiyle ayarlandı, ancak bu engellemeler 2015'te basite indirgendi.
Ayrıca, paylaşımlarını her birinin 24 saat boyunca erişebilmelerini sağlayan sıralı bir yayına fotoğraf ve müzik göndermelerini sağlayan bir platform oluşturdular. Snapchat ile rekabete girdiler. Ocak 2019'dan itibaren, Instagram Story özelliği günlük 500 milyon hizmet alan insan tarafından kullanılmakta. 2010 yılında piyasaya sürüldükten sonra Instagram mükemmel bir şekilde şöhret kazandı; iki ayda bir milyon kayıtlı kişi, yılda 10 milyon ve Mayıs 2019 itibariyle 1 milyar üye Instagram’a katıldı.
Nisan 2012'de Facebook Inc., hizmeti yaklaşık 1 milyar Amerikan doları tutarında nakit olarak aldı. Ekim 2015 itibariyle, hizmete 40 milyardan fazla video konuldu.
Etkisi ile övülmesine rağmen Instagram, özellikle politika ve arayüz değişiklikleri, sansür iddiaları ve üyelar tarafından yüklenen yasadışı veya|ve|ya da} uygunsuz videolar bakımından eleştiriye konu olmuştur. 14 Ocak 2019 itibariyle, Instagram'daki en çok beğenilen fotoğraf, bir Kylie Jenner içeriğinde 18 milyon olan rekoru aşmak amacıyla yaratılan @world_record_egg hesabı tarafından yüklenen bir yumurtanın fotoğrafıdır. Bu fotoğrafın şu anda 53+ milyondan fazla beğenisi var.
Tarihçe

Kevin Systrom ile birlikte Mike Krieger, çok özellikli HTML5 check-in projesi olan Burbn'u mobil fotoğrafçılık üzerine odaklamayı seçtikleri IGı, San Francisco'da büyütmeye başladı.
Krieger'ın söylediği gibi, Burbn Foursquare'e baya benzemeye başladı ve ikisi de çok ileri gittiğini fark etti. Burbn daha sonra fotoğraf paylaşmaya daha fazla fokuslanmak için geliştirildi.
Instagram kelimesi, anında kamera ve telgrafın kısaltmasından oluşturulmuştur. 5 Mart 2010'da Systrom, Burbn'da çalışırken, Baseline Ventures ve Andreessen Horowitz ile 500.000 dolarlık bir tohum hibesi kapattı. Josh Riedel firmaya Ekim ayında Kullanıcı Yöneticisi olarak katıldı, Shayne Sweeney Kasım ayında mühendis olarak katıldı, ve Jessica Zollman Ağustos 2011'de Topluluk Evangelisti olarak katıldı.
Kevin Systrom, 16 Temmuz 2010'da ilk fotoğrafını Insta'ya yükledi. Görsel, Meksika'da ve Systrom'un kız arkadaşının ayağındaki bir köpeği gösteriyor; Fotoğraf, Instagram'nın X-PRO2 filtresi kullanılarak geliştirilmiştir. 6 Ekim 2010'da Instagram iOS uygulaması, App Store'dan resmen yayınlandı. Şubat 2011'de Insta'ın Benchmark Capital, Jack Dorsey, Chris Sacca (Sermaye Fonu aracılığıyla) ve Adam D'Angelo gibi çeşitli yatırımcılar 7 milyon dolar kazandığıno bildirdi.
Insta'da 20 milyon dolar değerinde bir anlaşma yapıldı. 3 Nisan 2012'de Instagram, Android telefonlar için yayımlandı, ve bir günden az bir sürede bir milyondan fazla indirildi. Wall Street Journal, Mart 2012'de, 500 milyon dolar olduğunu, ertesi ay Insta, girişim kapitalistlerinden 50 milyon dolar değerinde bir değer kazandırarak değerini 50 milyon dolar’a çıkardı. Joshua Kushner, Insta'ın B Serisi bağış toplama turunda en büyük ikinci girişimciydi ve yatırım şirketi Thrive Capital'in hisselerini Facebook'a sattıktan sonra parasını iki katına çıkarmasına yol açtı.
Aynı ay, Facebook, Insta'ı 1 milyar dolara nakit olarak aldı, şirketi yöneticilerden bağımsız bir şekilde yönetmeyi sürdürmek için bir program yaptı. Federal Ticaret Komisyonu, 14 Ağustos 2012, ve 22 Ağustos 2012’de anlaşmasını onayladı.
Dava kapandı ve anlaşmanın devam etmesine izin verildi. 6 Eylül 2012 tarihinde, IG ve FB arasındaki anlaşma resmen kapatıldı.
Özellikler ve Araçlar
Orijinal bir içerik, IG tarafından otomatik olarak bir 1:1 oranında kırpılır ve kullanıcının seçimine göre bir filtre eklenir.
Kullanıcılar görsel ve kısa videolar yükleyebilir, diğer kullanıcıların yayınlarını takip edebilir ve görüntüleri bir konum adıyla bölgesel olarak 618 media işaretleyebilir.
Kullanıcılar hesaplarını "özel" olarak ayarlayabilir, böylece yeni takipçilerin isteklerini onaylamalarını ister. Kullanıcılar IG hesaplarını diğer sosyal ağ sitelerine bağlayarak yüklenen müziklerini bu sitelerle dağıtmalarını sağlar. Ocak 2011'de Insta, kullanıcıların hem müziklerini hem de birbirlerini keşfetmelerine yardımcı olacak hashtag'leri sundu.
IG, görsellerin öne çıkması ve benzer düşünen Instagram kullanıcılarının ilgisini çekmesi için "müzik" gibi genel sözcükleri etiketlemek yerine, kullanıcıları hem belirli hem de alakalı etiketler yapmaya teşvik eder.
Eylül 2011'de, uygulamanın yeni bir sürümünde yeni ve canlı filtreler, anında eğme kaydırma, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, isteğe bağlı kenarlıklar, tek tıklamayla döndürme ve güncellenmiş bir simge bulunuyordu. Ağustos 2015'te Insta, kullanıcıların önceki kare kare gereksinimini ortadan kaldırarak hizmete tam boyutlu manzara ve portre fotoğrafları ve videoları yüklemelerine izin vermeye başladı.
Ağustos 2016'da IG, kullananların fotoğraf ve "fotoğraflar için ekranı yakınlaştırmasını sağlayan bir yakınlaştırma özelliği ekledi. Eylül 2016'da Instagram, daha önce kullanıcıların|üyelerin| coğrafi etiketli içeriklerinin haritasını görmesine olanak sağlayan Görsel Haritalarını kaldırmıştır.
Bir Insta sözcüsü, "Görsel Haritası yaygın olarak kullanılmadığını, bu yüzden özelliği kaldırmaya ve başka özelliklere odaklanmaya karar verdik" dedi. Aralık 2016'da Instagram, üyelerin daha sonra görebilmek için postları kaydetmelerine sağlayan bir özellik sundu.
Sürekli girilen yerler, uygulamadaki özel bir sayfaya eklenir. Bu özellikler, kullanıcıların kaydedilmiş fotoğrafı farklı koleksiyonlarda düzenlemelerine izin vermek için Nisan 2017’de güncellendi.
Insta Keşfet
Haziran 2012'de Insta, popüler içerikleri görüntüleyen ve yakındaki konumlarda|coğrafyalarda} arama yapanlar için Insta uygulaması içinde "Keşfet" i kullanıcılara sundu. Alan, Haziran 2015’te trend etiketleri ve yerleri, içerik ve konum arama özelliği içerecek şekilde güncellendi.
Nisan 2016’da Instagram, sekmeye "Might Like You Might" uygulaması ekledi, ardından Ağustos’ta konserler, spor oyunları ve diğer canlı etkinliklerden ve yayınlardan videolar içeren bir "Events" kanalı eklendi.
Ardından Ekim ayında Insta Stories eklendi. Uygulama daha sonra IG Canlı içerikleri yayınlanmakta olan Kasım 2016'da tekrar kodlandı. Mayıs 2017'de IG, bir kez daha yakındaki yerlerden herkese açık Stories içeriğini tanıtmak için Keşfet sekmesini güncelledi.


Görsel Filtreleri
Insta, üyelerin içeriklerine uygulayabilecekleri çeşitli fotoğrafik efektler sunar:

Standart: Hiçbir efekt uygulanmamıştır.
1977: Kırmızı bir tonla artmış pozlama, fotoğrafa pembe, parlak ve soluk bir görünüm verir.
Amaro: Odak ortada iken, içeriğe ışık ekler.
Brannan: Renk Yoğunluğu ve pozlamayı yükseltir ve metalimsi bir renklendirme tonlaması ekler.
Earlybird: Fotoğraflara sepya tonu ve ılık sıcaklık ile daha eski bir görünüm kazandırır.
Hefe: Yüksek kontrast ve renk, Lo-Fi'ye benzer bir etkiye sahip ancak o kadar dramatik değil.
Hudson: Yüksek gölgeler, serin renk tonu ve soluk merkeziyle renkli bir yanılsama yaratır.
InkWell: Siyah beyaza doğrudan geçiş – fazla düzenleme yok.
Kelvin: Ona parlak ışıltı vermek için doygunluğu ve sıcaklığı arttırır.
Lo-fi: Sıcaklığı kullanarak ve sıcaklığı "yakmak" yoluyla fotoğrafı zenginleştirir ve güçlü gölgeler ekler.
Mayfair: Sıcak pembe tonu uygular, fotoğraf merkezini aydınlatmak için ince bir vinyet etkisi ve ince siyah bir kenarlık oluşturur.
Nashville: Sıcaklığı ısıtır, renk yoğunluğunu azaltır ve hafif bir pembe renk kontrastı vermek için pozlamayı arttırır - bu onu eski hissettirir.
Artış: Fotoğrafın daha soft ışıklandırılmasıyla görüntüye bir ışık ekler.
Sierra: Solmuş, yumuşak bir görünüm verir.
Sutro: İçerik kenarlarını yakar, mor ve kahverengi renklere fokuslanarak parlak noktaları ve gölgeleri önemli şekilde artırır.
Ekmek kızartma makinesi: Merkezi yakarak fotoğrafı yaşlandırır ve etkileyici bir görsel ekler.
Valencia: Antik bir his vermek için odaklanmayı yükselterek ve renkleri ısıtarak fotoğrafı sarar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *